Preskočiť na hlavný obsah

Vianoce v StredozemiVo Vreckanoch bolo opäť rušno. K Bilbovi totiž dorazil Gandalf Šedý, aby mu poradil vo výbere vianočného darčeka pre Froda. Navrhuje mu jeho zlatý prsteň, ale starý Bilbo o tom nechce ani počuť. „Je môj, ja som ho našiel, prečo by som ho mal niekomu dávať?“ oborí sa na čarodejníka. Keď mu poďakuje za radu a vyprevadí von, konečne mu to dopne - dá mu vrece Starého Tobyho.

Mnoho míľ južne od kraja, za Hmlistými horami v Lóriene, má lady Galadriel iný problém. Celý deň kráča okolo svojho zrkadla s nutkaním pozrieť sa, čo pod vianočným mallornom tohto roku objaví. Celeborn jej ako vždy nič neprezradil, ale kto jej robí najväčšie starosti, je jej zať. Nech je Elrond známy čímkoľvek, dobrý vkus to asi nebude...

Aj v neďalekom Isengarde prebiehajú prípravy na Vianoce. Saruman Biely spisuje zoznam hostí: Théoden, Théodred, Éomer, Radagast, Gandalf, Saur, Elrond... Tu začína uvažovať, že by sa mu vo veži zišla nejaká pomocná ruka, alebo hneď niekoľko. Ako každý rok, aj tento má však Saruman aj inú dilemu - kúpiť živý, alebo umelý stromček? Napokon sa rozhodne pre enta - živého.

Medzitým prichádza Gandalf do Roklinky, aby s miestnymi vianočnými elfmi pripravil darčeky pre stredozemské deti. Elrondovi navrhne, že by mohol Aragornovi opraviť ten starý meč, čo mu leží na polici. Zakiaľ sa o tom dohadujú, prichádza do Roklinky Radagast Hnedý, aby mu na Vianoce požičal svoje sane.

Aj Biele mesto žije v očakávaní Vianoc. Správca Denethor si tak k sebe zavolá svojich dvoch synov, aby sa Boromira spýtal, aký darček si tohto roku pod Biely stromček želá. Potom pošle Faramira do prdele.

Dokonca i do Mordoru sa po dlhom čase vrátil vianočný duch a prípravy doslova burácajú v každom jeho kúte. Veľké oko však má v darčeku, ktorý si želá, už dlhé roky jasno, a tak sa rozhodne svojou troškou prispieť k vianočnej atmosfére a vyšle prsteňové prízraky preoblečené za koledníkov, aby s radostnou novinou na perách prešli každý kút Stredozeme. Poprípade mu môžu priniesť prvé, čo im frkne do nosa. 

Medzitým kráča pustinami nehostinného severu Chodec, keď tu zrazu sa pri ňom pristaví záprah ťahaný vianočnými králikmi. Starca s dlhou bradou v červenom kabáte však už predtým videl. „Ja ťa poznám,“ hovorí, „ty si Gandalf!“
Starec mu venuje krátky pohľad, pousmeje sa a hovorí: „Áno, Gandalf, tak ma kedysi volali. Gandalf Šedý. Teraz som Gandalf Červený...“

Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Recenzia: Rytier Siedmich kráľovstiev

Ako stvoriť uveriteľný fiktívny svet - 5. časť - Draky

Ako stvoriť uveriteľný fiktívny svet - 1. časť - Prostredie