Preskočiť na hlavný obsah

Emerniada
„Boh je mŕtvy. Boh ostáva mŕtvy: a to my sme ho zabili!
A čím sa utešujeme, my vrahovia nad všetkých vrahov?
To najsvätejšie, čo svet dosiaľ mal,
vykrvácalo pod našimi nožmi – kto z nás zmyje túto krv?“

Friedrich Nietzsche (1882 A.D.)

O svete

Svet, v ktorom sa príbeh románu (a v budúcnosti snáď aj množstva kratších poviedok a noviel) odohráva, začal vznikať niekedy v rokoch 2004-2005 a prvá "použiteľná" a ako-tak ucelená podoba bola hotová približne o dva roky neskôr. Na meno, ktoré som mu vtedy dal, si už nespomínam (určite sa ho však pokúsim vyloviť v starších textoch, ktoré sa mi povaľujú kdesi na pevno disku), vo svojej podstate sa však od toho finálneho v mnohom nelíšil. Pravdaže, nebol ani zďaleka tak detailný a aj vtedy vytvorené mapy pôsobia oproti tým dnešným skôr ako jednoduché náčrty. Tak trochu to korešponduje s vývinom Stredozeme v rámci Tolkienovho univerza, keď mal kontinent po svojom stvorení dokonalý tvar a až devastujúce činy Melkora jej dali ten kostrbatý výzor plný zálivov, polostrovov a útesov, ktorý poznáme.


Samozrejme sa nechcem stavať do pozície ničiteľa či Nepriateľa sveta, no úloha Melkora bola pre dejiny Stredozeme kľúčová a v konečnom dôsledku dejotvorná. Aj ja som pomaly "ničil" mnohé pôvodné črty toho sveta, aby mohol vzniknúť Emern. 

Viac už čoskoro v samostatnom článku.

O románe

čoskoro


Články

Moja fantastika


Článok, v ktorom sa zamýšľam nad počiatkom svojej tvorby, zdrojmi inšpirácie a smermi, ktorými som sa postupom času pri tvorbe Emerniady uberal.

 

 

 

Poviedky a novely

Schody do veže

Krátka poviedka vystavaná ako tzv. atmosférický horor. So svetom Emerniady ju spája Gornejáš z Maunu, ústredná postava prológu k Emerniade. Časovo sa dá dej Schodov do veže zasadiť do obdobia necelých 1000 rokov pred udalosťami románu.

Posledné svetlo Ygelivov


Novela odohrávajúca sa niekoľko storočí pred Emerniadou. Pôvodne bola napísaná ako poviedka s názvom Falldhar Cestovateľ, ktorá v roku 2008 obsadila v súťaži Literárna Senica Ladislava Novomeského 3. miesto v kategórii stredných škôl.
Nakoľko sa však pôvodná poviedka odohrávala ešte v staršej verzii univerza Emerniady, rozhodol som sa pre vznik jej novšej podoby. Tá si zachovala základnú dejovú kostru, vypadli z nej však mnohé postavy a niekoľko ďalších pribudlo. Rozsahovo sa už dá zaradiť medzi kratšie novely.

Hlavnou postavou je Faldhar Dyrniadon, ktorý sa vydal na ďaleký juh nájsť liek na zákerný rubínový mor, ktorý ho pripravil o manželku a teraz pomaly zabíja jeho jediného syna. Počas svojho krátkeho pobytu v prístavnom meste Divrach sa však stretne so starým priateľom, rytierom Margrauom, ktorý je pre svoju vznetlivú povahu prezývaný Prchký. Ten ho zoznámi s tajomným južanom Ag'hízom Gul-Baurom, ktorý tvrdí, že pozná miesto, kde sa liek na rubínový mor nachádza. Spolu sa tak vydávajú k ruinám tisícky rokov opusteného nebeského mesta Zul Duramar - obrovitej, tri míle vysokej stavby, ktorá toho možno skrýva oveľa viac.

Kapitoly:
1. kapitola
2. kapitola
3. kapitola
4. kapitola
5. kapitola - čoskoro

 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Recenzia: Rytier Siedmich kráľovstiev

Ako stvoriť uveriteľný fiktívny svet - 5. časť - Draky

Ako stvoriť uveriteľný fiktívny svet - 1. časť - Prostredie