Preskočiť na hlavný obsah

Vianoce v Stredozemi
alebo Santalf sa vracia

Vo Vreckanoch (podľa niektorých na(d)slovo vzatých odborníkov ide o poniekuď niešťastný preklad názvu Dno pytle a správny ekvivalent by tudiež mal byť Dnô pitieľa alebo keď už tak aspoň Begieňď) je krátko pred hobitskými Vianocami (správnejšie Vánocemi, v niektorých zdrojoch Hovánocemi alebo Hován Nocemi) Bilba Bublíka (opäť poniekuď niešťastný preklad, ale k tomu sa už autorovi tohto textu poniekuď nechcelô vyjadrievať).
K Bilbovi dorazil Gandalf Sivý, aby mu poradil vo výbere darčeka pre toho nespratníka Froda, ktorého by najradšej poslal kadeľahšie, najlepšie na juh (lebo na Východ nechodí), už len dobrú zámienku mu treba nájsť. Navrhuje zlatý prsteň, ale Bilbo o tom nechce ani počuť. „Je môj, ja som ho našiel, prečo by som ho mal niekomu dávať?“ oborí sa na čarodejníka, ktorému asi kúpi nové handry z blšáku vo Východnej Marke. Keď mu poďakuje za radu a vyprevadí von, konečne mu to dopne – Frodovi dá vrece Starého Tobyho.
Ide si po sekáčik. Nemôže ho nájsť. Ešte že môže Starého Tobyho celkom dobre nasekať aj Žihadlom.
*****
Mnoho míľ južne od kraja, za Hmlistými horami v Lóriene, sa lady Galadriel celé hodiny len špacíruje okolo fontánky a všetkým elfom navráva, že je to čarovné zrkladlo. Ostatní doňho potom priblblo čumia a pritakajú, keď im hovorí, že ona vie, čo v ňom videli, lebo ona v ňom videla to isté.
Už niekoľko dní ju neopúšťa nutkanie zistiť, čo pod vianočným mallornom tohto roku objaví. Celeborn jej ako vždy nič neprezradil, ale kto jej robí najväčšie starosti, je jej zať. Nech je Elrond v Stredozemi známy čímkoľvek, dobrý vkus to asi nebude. Hlavne aby to zas nebola nejaká moderná gýčovina MADE IN MORDOR, ktorú vyrobili vykorisťované ohyzdie deti.
A čo ona? Vnučke dá asi zas nejaký zelený šuter. Možno naňho pripojí LED diódu a povie jej, že to je prastaré magičné svetlo a bla bla, nejaké také keci...
Thranduil jej už btw kúpil zájazd za Veľkú mláku do Valinoru, na čarovné miesto nazývané Ňudžerzypsajchetrikhospitl. Určite sa tam vraj stretne s mnohými príbuznými.
*****
Aj v neďalekom Isengarde prebiehajú prípravy na Vianoce. Saruman Biely možno zájde na vianočné nákupy do Mordoru, na ktoré ho už roky vábi jeden kamoš, ktorého spoznal na webzoznamke Temný panter partner na úrovni.
Popritom vypisuje pozvánky na sviatočnú hostinu: Théoden, Théodred, Éomer, Éowyn, Radagast, Gandalf, Saur... Tu začína uvažovať, že by sa mu vo veži zišla nejaká pomocná ruka. Alebo aj viac...
Okrem toho, ako každý rok aj tento má ešte jednu dilemu – kúpiť živý, alebo umelý stromček? Napokon sa rozhodne pre enta – živého.
*****
Očakávaním Vianoc žije už aj Biele mesto, kde sa opäť rozhodli ušetriť a ozdobiť vyschnutý Biely strom namiesto kúpy nového. Chýr o Bielych Vianociach v Bielom meste pod Bielym stromom sa už medzičasom dostal aj k temnému pánovi do Besztercebánye, ktorý si ich rozhodne nenechá ujsť.
Medzitým si k sebe správca ríše Denethor, syn Ectheliona, zavolá svojich dvoch synov, aby sa Boromira spýtal, aký darček si tohto roku pod Biely stromček želá. Potom pošle Faramira do prdele.
*****
 V tom čase doráža Gandalf Sivý do Roklinky, aby s miestnymi vianočnými elfmi pripravil darčeky pre stredozemské deti. Elrondovi navrhne, že by mohol budúcemu zaťovi nechať opraviť ten starý meč čo kúpil na tržnici pod Barad-Dûrom. Veď sa mu aj tak už tritisíc rokov povaľuje na polici pod tou nevkusnou tapetou. Ušetril by navyše na nákladoch a ešte by sa mohol inšpirovať svokrou a natárať mu nejaké keci o vzácnom dedičstve, odseknutom prste a tak.
Zakiaľ sa o tom dohadujú, prichádza do Roklinky Radagast Hnedý, aby Gandalfovi na Vianoce požičal svoje sane ťahané nadupanými králikmi s čiptuningom.
*****
Po dlhom čase sa vianočný duch vrátil aj do Mordoru a prípravy doslova burácajú v každom jeho kúte. Veľké oko však má v darčeku, ktorý si želá, už dlhé roky jasno (hlavne aby mu zas ten pako Snaga nekúpil nejaký fejkový monokulár). Tak sa rozhodne svojou troškou prispieť k sviatočnej atmosfére a vyšle prsteňové prízraky preoblečené za koledníkov, aby s radostnou novinou na perách prešli každý kút Stredozeme. Poprípade mu môžu priniesť prvé, čo im cestou frkne do nosa.
*****
Medzitým chodí zasneženými pustinami nehostinného severu istý počerný lesník, ktorý stráži miestne smreky a jedle pred nelegálnym výrubom drevorubačskou mafiou z Modrých hôr. Keď tu zrazu uvidí v snehu podozrivé stopy. Kľakne si na zem, zoberie z nej zahrsť snehu a húta: Sane, Daewoo, červená metalíza, štvorvalec, výkon najmenej osem králikov, jedného nedávno preháňalo.
Obozretne kráča ďalej až po necelej míli zbadá podozrivé vozidlo. Šofér v červenom kabáte si práve uľavuje pri nejakej starej vrbe. Keď sa otočí k nemu, Chodec si uvedomí, že ho už niekde videl.
„Ja... Ja ťa poznám,“ volá prekvapene k starcovi, „ty si Gandalf!“
Ten mu venuje krátky pohľad, pousmeje sa popod biele fúzy a hovorí: „Hou, hou, hou! Gandalf vravíš? Hm, tak ma kedysi volali. Gandalf Sivý, mhm. Teraz som Santalf Červený!“

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Recenzia: Rytier Siedmich kráľovstiev

Ako stvoriť uveriteľný fiktívny svet - 5. časť - Draky

Ako stvoriť uveriteľný fiktívny svet - 1. časť - Prostredie