Preskočiť na hlavný obsah

Martinov temný pán predstavený?Donedávna bola Martinová sága (v knižnej i seriálovej podobe) prezentovaná skôr ako historická fantasy s obmedzeným repertoárom nadprirodzených prvkov. Primárnu rolu hrali feudálne rody a ich zápas o moc. Raz boli na vrchole Targaryenovci, potom Baratheonovci, Lannisterovci a ako povedala Daenerys, koleso sa neprestajne točilo ďalej a ďalej až si povedala, že ho zlomí.
Pravdaže, už v prológu stretneme iných (bielych chodcov), o ktorých hrozbe čo-to tušíme vďaka niekoľkým starodávnym mýtom a proroctvám. Čo sa však týka ich pravdivosti, na pochybách vždy boli nielen postavy, ale aj mnohí čitatelia a diváci. Aj keď sa nebezpečenstvo po zopár incidentoch javilo stále vážnejším, mnohé veci sme mohli len tušiť.
Napríklad, kto vlastne všetkých tých bielych chodcov a nemŕtvych vedie? Každá strana predsa musí mať svojho vodcu, tobôž tí „zlí“. Vodca zla, zvyčajne označovaný ako temný pán, býva často jeho najvernejším odrazom či rovno zdrojom. Ale v Piesni ľadu a ohňa? Nič podobné tu nebolo. Pravdaže, aj tu vždy existovali rôzne teórie, či už o Veľkom Inom (tak sa to prekladá?) alebo o Nočnom kráľovi.
Miesto sauronovských zloduchov sa ako antagonisti ukazovali realistické postavy krutých vladárov od Šialeného kráľa Aerysa II. po Joffreya Lann... ehm, „Baratheona“ a Tywina „The-Bestest-Daddy“ Lannistera. Každý z nich bol iný a každý skončil iným spôsobom, no jedno mali spoločné – za ich smrťou nestáli ich hrdinskí nepriatelia vedení vlastnou statočnosťou a odvahou postaviť sa zlu. Naopak, o život ich pripravili ľudia z vlastných radov či rodina.
Málokedy sme však mohli tých „na druhej strane“ považovať za dobrých. Taký Robert Baratheon ospravedlnil vraždenie malých detí a sám bol skôr pijanom a ehm... „sukničkárom“ (veeeľmi jemne povedané), než schopným a spravodlivým kráľom. Aliancia vedená Severom proti Joffreyovi taktiež nebola zostavená z najpočestnejších ľudí (zrada Waldera Freya či Boltonovcov hovoria samé za seba). Dokonca ani Daenerys za sebou nemá práve najšťastnejšie rozhodnutia a to ju mnohí považujú za najväčšiu nádej pre Sedem kráľovstiev.
A odrazu, po toľkom frflaní, že sa v seriáli nič poriadne nedeje, sa objavila celá poondiata armáda zombíkov vedená skupinkou vyschnutých dedkov s nedostatkom pigmentu. A s nimi nám seriál (prv, než sa tak stalo v knihách) ukázal v plnej paráde aj postavu, ktorú by sme s trochou zveličenia mohli označiť za Martinovho temného pána (ak nerátame jedno menšie cameo v minulej sezóne). Pravdaže, stále je otázne, či sa táto postava ukáže aj v knihách, no pri znalostiach scenáristov konca príbehu nie je pravdepodobné, že by v tomto prípade išlo len o ich vlastný výmysel pre vygradovanie deja.
Tak či onak, o Nočnom kráľovi sme doposiaľ vedeli len zopár zlomkov z takmer zabudnutých legiend, s istotou nepoznáme jeho pravé meno a rodový pôvod a pochybnosti boli aj o tom, či vôbec niekedy žil. Zdá sa ale, že charakterizáciu temného pána spĺňa dôkladne a navyše veľmi nevybočuje od zvyšku zloduchov, na ktorých sme boli v týchto knihách či v seriáli zvyknutí. Býval vysokopostaveným mužom (Lord veliteľ Nočnej hliadky), prijal za ženu bielu chodkyňu (pravdepodobne), vyhlásil sa za kráľa, zradil vlastných, bol porazený, utiekol na sever, stal sa jedným z bielych chodcov a zrejme aj ich vodcom či kráľom. Je takmer nesmrteľný, má zjavne nespochybniteľnú autoritu a svoju armádu vedie priamo proti... ľuďom. Tu je celá Hra o tróny opäť špecifická. Ak sa totiž na jeho stranu nepridajú napríklad Boltonovci (podľa jednej teórie pochádzal z tohto rodu, ktorý odjakživa súperil so Starkovcami), potom sa zdá, že bude boj vedený medzi armádou iných a nemŕtvych proti ľuďom bez rozdielu pôvodu.
A opäť sa dostávame ku kolesu. Zdá sa, že sa sen Daenerys predsa naplní. Len to zrejme nebude ona, kto to koleso zlomí a rozdupe v prachu.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Recenzia: Rytier Siedmich kráľovstiev

Ako stvoriť uveriteľný fiktívny svet - 5. časť - Draky

Ako stvoriť uveriteľný fiktívny svet - 1. časť - Prostredie